1000 TL Üzeri Alışverişlerde Ücretsiz Kargo ve Türkiye'nin Her Yerine 64,90₺
597,60 ₺ KDV Dahil
697,20 ₺ KDV Dahil
%14 İndirim
%14İndirim
Yeni Ürün
1.792,80 ₺ KDV Dahil
338,64 ₺ KDV Dahil
358,56 ₺ KDV Dahil
458,16 ₺ KDV Dahil
537,84 ₺ KDV Dahil
2.748,96 ₺ KDV Dahil
2.988,00 ₺ KDV Dahil
%8 İndirim
%8İndirim
Ücretsiz Kargo
39,84 ₺ KDV Dahil
49,80 ₺ KDV Dahil
498,00 ₺ KDV Dahil
557,76 ₺ KDV Dahil
%11 İndirim
%11İndirim
Yeni Ürün
2.629,44 ₺ KDV Dahil
2.988,00 ₺ KDV Dahil
%12 İndirim
%12İndirim
Ücretsiz Kargo
5.338,56 ₺ KDV Dahil
5.617,44 ₺ KDV Dahil
%5 İndirim
%5İndirim
Ücretsiz Kargo
2.191,20 ₺ KDV Dahil
2.390,40 ₺ KDV Dahil
%8 İndirim
%8İndirim
Ücretsiz Kargo
956,16 ₺ KDV Dahil
996,00 ₺ KDV Dahil
35,06 ₺ KDV Dahil
45,82 ₺ KDV Dahil
219,12 ₺ KDV Dahil
324,70 ₺ KDV Dahil
185,26 ₺ KDV Dahil
239,04 ₺ KDV Dahil

Drone ve Bileşenleri  Yedek Parça

Tüm drone parçaları, drone yedek parça ve bileşenleri düzgün ve güvenli bir uçuş için hayati öneme sahiptir. Bir dronun bölümlerini bilmek, sizi profesyonelleştirecektir. Drone bileşenleri yazımızda düzenli olarak hangi drone parçaları, bileşenleri denetlenmeli ve değiştirilmesi, yükseltilmesini gerektiğini öğreneceksiniz.

Herhangi bir uçuş sorununuz varsa, o zaman her bir drone bileşeninin ne yaptığını bilmek, uçan sorunların temeline inmenize büyük ölçüde yardımcı olacaktır.

Drone yedek parça yazımız size, modern bir tüketici ve profesyonel uçakta bulacağınız tüm uçak parçaları ve bileşenleri hakkında size genel bir bakış sağlayacaktır.

Drone bileşenlerinin mükemmel şeması ve drone bileşen parçalarının listelenmesi, yani drone anatomisi makalemiz her İHA(İnsansız Hava Aracı) bileşeni için ipuçları, ek bilgi ve açıklamalar ile sizi bilgilendirecektir.

  

Drone Markaları, Drone Parçaları ve Bileşenleri - Hızlı Genel Bakış

DJI, Yuneec, Walkera ve Parrot markaları, İHA yani insansız hava aracı olan drone modelleri için tüm dünya da öne çıkmış markalardan bir kısmıdır. Ülkemiz de profesyonel anlamda drone markaları kullanımı yaygındır. Sinema, reklam vb. sektörlerde oldukça sıklıkla kullanılan kameralı drone çeşitleri profesyonel kullanıma hitap ederken, ucuz drone modelleri alt tabaka da halkın, öğrencilerin çokça tercih ettiği drone çeşitleridir. En çok Preo drone ve corby drone, ucuz drone modelleri arasında öne çıkmaktadır. 

 

 

Drone Pervanesi

Quadcopter drone gibi drone çeşitleri bu aksesuarlar ile profesyonelce tam titreşimsiz olarak havada çekim yapabiliyor. DJI Phantom gibi bazı dronlar herhangi bir açıdan aşağı yukarı çekim yapabilmek için 6 - 8 kol kullanmaktadır.

Çoğu drone pervanesi plastikten ve daha kaliteli karbon fiberden yapılmaktadır. Güvenlik için, özellikle kapalı alanda veya insanlara yakın noktalarda drone uçuruyorsanız, ihtiyacınız olan drone prop korumalarını da ekleyebilirsiniz.

Pervane tasarımı, pek çok yeni inovasyonun olduğu bir alandır. Daha iyi pervane tasarımı, daha yumuşak bir uçuş deneyimi ve daha uzun uçuş süreleri için yardımcı olacaktır. Ayrıca, düşük gürültülü olması ve sağa sola seri ilerlemelere yönelik büyük yenilikler de önemli tercih sebepleri arasındadır.

 

İtici Pervane

İtici aksesuar, İHA'yı ileri doğru iterek, stabil seviyeli uçuş sırasında motor torklarını tamamen iptal eder. Drone pervaneleri, karbo fiber veya plastikten yapılabilir. Ayrıca itici donanımlar için koruyucu aksesuarlar da satın alabilirsiniz. Corby drone modelleri gibi drone çeşitlerinde plastik korumalar mevcuttur.

 

Fırçasız Motorlar ESC

E1200 Standardı ile Drone Motorları Pratik olarak, en yeni dronların tümün de kullanılan daha verimli, daha güvenilir ve daha sessiz olan fırçasız motor çeşitlerini kullanırlar. Motor tasarımı önemlidir. Daha verimli motorlar batarya ömrünü uzatır ve daha fazla uçuş süresi kazandırır. Bu da her pilotun istediği bir şeydir.

Drone motor tasarımı günümüzde oldukça ilerlemiştir. Bu yılın başlarında piyasaya sürülen DJI Inspire 1 serisinin yeni patentli bir tasarımı, motorun daha verimli çalışmasını sağlayan, motorun etrafına mükemmel şekilde oturan yeni bir kavisli mıknatıs ile zirveye oturmuştur.

 

ESC motor sürücü, bir elektrik motorunun hızını, yönünü değiştirmeyi ve muhtemelen dinamik bir fren görevi görmeyi amaçlayan bir elektronik devredir. Fırçasız motorları sürmek için DC akü gücünü 3 faz AC'ye dönüştürür.

ESC motor sürücüler, son derece kompakt bir minyatür pakette, motorlara yüksek güç, yüksek frekans, yüksek çözünürlüklü 3 fazlı AC güç sunan temel bir bileşendir.

Drone Motor Bağlantısı

Drone motor yuvası bazen iniş payandalı kombinasyon bağlantı parçalarına monte edilir veya UAV(İki kanatlı, ilerlemeli iniş kalkış yapan iha) çerçevesinin bir parçası olabilir. Bunların çoğu insansız uçaklar da kolaylıkla değiştirilebilecek drone parçalarıdır.

 

Drone İniş Takımı

Yüksekten dikey iniş yapan dronlar, doğrudan gövdeye monte edilmiş helikopter tarzı kızaklara sahipken, profesyonel kullanım için üretilen DIY drone çeşitleri iniş takımları tamamen çıkartılabilir.

SenseFly eBee, Trimble UX5 veya 3DR Aero-M gibi büyük sabit kanat iniş takımı, dikey iniş özelliklerine sahip değildir.

Çoğu drone sabit bir iniş takımına sahiptir. Bununla birlikte, en iyi dronelar havada iken 360 derecelik görüş sağlayan geri çekilebilir iniş takımlarına sahip olanlardır.

 

Drone Gövdesi

Drone gövdesi, drone modellerinin ana parçasıdır. Batarya, ana kartlar, işlemciler aviyonik, kamera pervane ve sensörler drone gövdesine bağlıdır. 

 

Drone Uçuş Kontrolörü

WooKong-M Flight Controller Drone Component Uçuş kontrol cihazı, alıcıdan, GPS modülünden, pil monitöründen, IMU'dan ve diğer tümleşik sensörlerden gelen girişi yorumlar.

Kameraları veya diğer yükleri tetiklemenin yanı sıra, yönlendirme sağlamak için ESC'ler aracılığıyla motor hızlarını düzenler. Otopilot, ara noktaları kontrol eder, beni takip eder , emniyetsiz ve birçok özerk işlevi kontrol eder. Uçuş kumandası, İHA'nızın bütün işleyişinin merkezinde bulunur.

GPS Modülü

GPS modülü genellikle tek bir cihazdan enlem, boylam, yükseklik ve pusula yönünü sağlamak için GPS alıcısını ve manyetometreyi birleştirir. GPS, navigasyon ve diğer birçok bağımsız uçuş modları için önemli bir gerekliliktir. GPS olmadan, droneların kullanımları çok sınırlı olmaktadır.

FPV ile birlikte, dronlar uzak mesafelere gidebilir ve lidar ve fotogrametri sensörlerini kullanarak 3D görüntüler oluşturmak gibi heyecan verici uygulamalar için kullanılabilir.

GPS, Global Konumlandırma Sistemi'nin kısaltmasıdır. Dört veya daha fazla GPS uydusuna engelsiz bir görüş hattının bulunduğu tüm hava koşullarında, Dünya üzerinde veya yakınında herhangi bir yerde konum ve zaman bilgisi sağlayan bir Amerikan standardıdır.

Son dönemlerde, GPS'in Rus eşdeğeri olan Glonass kullanılmaya başlanmıştır. Bu, dronunuzun konumlandırılması için daha çok uyduya daha hızlı ve kolayca erişilebileceği anlamına gelmektedir. Her iki sistemde de daha doğru bir şekilde konumlandırma yapabilir ve uydu bağlantısını kaybetmeyeceğinizi bildiğiniz için daha güvenli uçabilirsiniz.

 

Drone Anteni

Alıcınıza bağlı olarak, gevşek bir tel kırbaç veya sarmal tipi olabilir.

Drone anteninin yükseltilmesi oldukça kolaydır. Dairesel polarize anteni size daha fazla video sinyali mesafesi kazandırır ve video dengesini artırır. Çok iyi bir anten çok yollu efekt sorununu ve aynı zamanda kör açıyı da ortadan kaldırır.

Drone Bataryası - Li-Po Pil

Lityum polimer (LiPo pil), piyasadaki en iyi enerji yoğunluğu, güç yoğunluğu ve kullanım ömrü kombinasyonunu sunar.

Yedek bir li-po pil taşımak önemlidir. Uzun süre kullanım yapılıp tüketilen lipo piller hızlı şarj olur fakat dinlendirilmesi güvenlik açısından çok önemlidir. Bu sebeple 2. ve 3. yedek li-po pilleri yanınızda bulundurmanız çok doğru olacaktır. Her zaman pilinizi tamamen boşaltmak ve şarj etmek iyidir. Pilinizin aşırı ısınmadığından emin olun. Tüm piller fiziksel olarak hasar gördüğünde tehlikelidir, bu nedenle asla hasarlı bir lipo pili dronunuza takmayın. Ayrıca asla fiziksel hasarı olan bir lipo pili de şarj etmeyi denemeyin.

Batarya Ekranı

Uçuş kontrol cihazına uçuş içi güç seviyesi takibi sağlar. Bataryanız güvenle uçmak için kritik öneme sahiptir. Çok uzaklara uçarsanız ve drone pili biterse, acil durum inişine neden olur veya kazaya sebep olur.

Gimbal

Drone gimbal, kameraların veya diğer sensörlerin dengelenmesini ve işaretlenmesini sağlamak için x, y ve z eksenleri etrafında dönen döner aparattır.

Drone'unuzdaki yanlış gimbal seçimi ile asla profesyonel video veya fotoğraf çekemezsiniz.

İpucu: Drone kamerasında titreşimin neden olduğu jello efekti sorunu yaşıyorsanız, damper amortisörünü takmayı veya değiştirmeyi deneyin.

Gimbal Motoru

Fırçasız DC motorlar, özel olarak sarılmış bobinler ve daha yeni ticari olarak piyasaya sürülen özel kontrol devreleri gerektiren doğrudan tahrikli açısal konumlandırma için kullanılabilir.

Gimbal Kontrol Ünitesi

Doğrudan tahrikli fırçasız gimbal motorların, standart servo motorlarmış gibi kontrol edilmesini sağlar.

Drone Kamerası

GoPro veya yerleşik depolama özellikli diğer kompakt yüksek tanımlı video birimidir. DJI Mavic 2 Pro ve Zoom gibi en son drone modellerinde gerçek zamanlı akış mümkündür. Canlı aktarım yapabilen diğer dronlar DJI Mavic Air, Spark, Mavic Pro , Phantom 4 Pro ve Inspire 2 dronelarıdır..

Birçok drone üreticisi GoPro Hero kamera serisiyle uyumlu gimbal üretmektedir. GoPro kendi Karma drone'larını üretti ancak Ocak 2018'den itibaren üretim durdurulmuştur.

En yeni drone çeşitleri hepsi bir arada bir gimbal ve kamera ile birlikte geliyor. Bu kameralar ve lensler özellikle hava çekimleri ve fotoğraflar için tasarlanmıştır.

İHA'ların en büyük üreticisi olan DJI, kamera ve gimbal teknolojisini son derece ciddiye alıyor. Haziran 2017'de, yüksek kaliteli profesyonel orta format kameralarda lider olan DJI ve Hasselblad, ilk 100 megapiksel drone görüntüleme platformunu tanıttı.

 

Drone Sensörleri

Drone hava çekimleri için çok çeşitli sektörlerde kullanılan lidar, termal ve diğer birçok sensör türünü görüyoruz.

GPS ile birlikte monte edilen kamera, doğru 3D fotogrametri görüntüleri oluşturmak için kullanılabilir.

Fotogrametri haritalama olarak da bilinen 3D haritalama, fotoğraflardan ölçüm yapma bilimidir. Fotogrametri yazılımından elde edilen çıktı, tipik olarak bir 3B harita, 3B çizim veya gerçek dünyadaki bir nesnenin veya kara kütlesinin 3B modelidir.

Eşlenmiş bir rotadan uçup her 1 saniyede bir düzenli aralıklarla fotoğraf çekerek, bu görüntüler daha sonra 3D fotogrametri görüntüleri oluşturmak için birbirine eklenir.

3B haritalar veya modeller oluşturmak için ihtiyacınız olan tek şey kamera ve GPS ile üst düzey bir drone. Dron görüntüleri yakalayacak ve fotogrametri yazılımı uygulamalarından herhangi biri fotoğrafları 3D haritalara veya modellere dönüştürecektir.

3B haritalar genellikle oldukça büyüktür ve çok fazla işlem gerektirir. 3B haritalama yazılımı şirketlerinin çoğu görüntüleri bulutta işleyebilir ve görüntüleri sizin için saklayabilir.

 

Çarpışma Önleme Sensörleri

Günümüzde dronelar 2 tip sensörle gelebilmektedir. 1. tip, Lidar ve Termal görüş kameralarını kullanarak dış dünyanın 3D görüntülerini oluşturmak için kullanılırlar. 2. tip, Monoküler Görme, Ultrasonik (Sonar), Kızılötesi, Lidar, Uçuş Süresi (ToF) ve Görme Sensörleri, çarpışmadan kaçınmaya yönelik sensörlerdir.

 

Drone yedek parça ve drone bileşenleri için sayfamıza göz atabilir, hızlı güvenilir profesyonel teknik destek, kolay İade ve en avantajlı fiyat garantisi ile Robocombo'da ulaşabilirsiniz. Satın alın ve hayallerinizi uçurmaya hemen başlayın. 

 

drone bileşenleri parçaları

cultureSettings.RegionId: 0 cultureSettings.LanguageCode: TR
Çerez Uyarısı

Alışveriş deneyiminizi iyileştirmek için yasal düzenlemelere uygun çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgiye Gizlilik ve Çerez Politikası
sayfamızdan erişebilirsiniz.