1000 TL Üzeri Alışverişlerde Ücretsiz Kargo ve Türkiye'nin Her Yerine 59,90₺

Drone (İHA)

Drone, teknolojik anlamda bir insansız uçak, insansız hava aracıdır. Dronelar daha resmi olarak insansız hava araçları (İHA) olarak bilinir. Temel olarak, bir dron, yerleşik sensörler ve GPS ile birlikte çalışan gömülü sistemlerindeki yazılım kontrollü uçuş planları aracılığıyla uzaktan kontrol edilebilecek veya otonom olarak uçabilecek uçan bir robottur.
Geçmişte, İHA'lar çoğunlukla askeriyeyle ilişkiliydi, başlangıçta uçaksavar hedef uygulaması, istihbarat toplanması ve daha sonra da tartışmalı olarak silah platformları olarak kullanılıyorlardı. Dronlar artık arama kurtarma, gözetleme, trafik izleme, hava durumu izleme ve yangınla mücadele, kişisel dronlar ve iş dronu temelli fotoğrafçılık ile videografi, tarım ve hatta teslimat hizmetlerine kadar geniş bir yelpazede kullanılıyor.


Droneların Tarihi

Dronların tarihi Venedik’in Avusturya’dan bağımsız olması için mücadele ettiği 1849 İtalya’ya kadar uzanmaktadır. O tarihte Avusturyalı askerler, Venedik'e sıcak hava, hidrojen veya helyum dolu balonlarla bombalarla saldırmıştır.
İlk pilotsuz radyo kontrollü uçak I. Dünya Savaşı'nda kullanıldı. 1918'de ABD Ordusu, hiç savaşta kullanılmayan insansız bir "uçan bomba" uçağı olan deneysel Kettering Bug'ı geliştirdi.
İlk kullanılan drone 1935 yılında, arka koltukta bir radyo ve servo kumandalarla donatılan de Havilland DH82B "Kraliçe Arı" çift kanatının tam boyutta yeniden şekillendirilmesi olarak ortaya çıktı ve şimdiki drone çeşitleri gibi küçük boyutlu değildi. Uçak ön koltuktan konvansiyonel olarak yönlendirilebiliyordu, ancak insansız hava aracı olduğu için sürücüsüz olarak havalandı ve topçu birlikleri tarafından atış talimi sırasında vuruldu.
İHA teknolojisi orduların ilgisini çekmeye devam etmektedir, ancak çoğu zaman güvenilmez pozisyona düşmüştür. Casus uçaklarının imha edilmesinden duyulan endişeler ortaya çıktıktan sonra ABD,  insansız hava araçları konusunu tekrar gündeme getirdi. İHA'ların askeri kullanımı kısa sürede broşürlerin dağıtılması ve casusluk yemleri gibi rol oynamak üzere çeşitli alanlara genişledi.


Askeri Drone

Alman silahlı kuvvetleri Bundeswehr'in askerleri, 7 Haziran 2018'de Litvanya'nın Pabrade kentinde Thunder Storm 2018 çok uluslu NATO askeri tatbikatları sırasında başarılı bir görev sonrasında KZO keşif uçağı kurtardılar.
İsrail Hava Kuvvetleri İHA'ları Suriye filosunu imha etmek için İsrail kuvvetlerinin en az kayıp verecek şekilde kullandığından, askeri uçak kullanımı 1982'de bilinir ve oturmuş hale geldi.
Dronlar, askeri alanda önemli bir demirbaş olmaya devam etmektedir. İstihbarat, gözetleme ve kuvvet koruma, hedef tespiti, savaş hasarı değerlendirmesi ve keşif ile birlikte silah konusunda kritik rol oynamaktadırlar.


Modern Drone Tarihi

Bir Wall Street Journal raporu, yaygın drone kullanımının 2006’da ABD Gümrük ve Sınır Koruma Ajansı’nın ABD ve Meksika sınırını izlemek için İHA’ları tanıttığında başladığını iddia etmektedir.
2012 yılının sonlarında, Wired dergisinin baş editörü Chris Anderson, drone şirketi 3D Robotics, Inc.'e (3DR) geçmek için dergiden emekliye ayrılmıştır. Hobi ve kişisel dronelar konusunda uzmanlaşmaya başlayan şirket, şimdi İHA'larını hava fotoğrafçılığı ve film şirketleri, inşaat, kamu hizmetleri ve telekom şirketleri ile kamu güvenliği şirketlerine pazarlamaktadır.
2013 yılının sonlarında Amazon CEO'su Jeff Bezos, ticari iha'ları teslimat faaliyetleri için kullanmayı planladığını duyurdu. Ancak, Temmuz 2016'da, Reno merkezli ​​Flirtey, Amazon'u geçerek Nevada'da yaşayan bir kişiye ticari bir iha ile başarılı bir paket teslimatı gerçekleştirmiştir. Diğer şirketler o zamandan beri takip kalmışlardır. Örneğin, Eylül 2016'da, Virginia Politeknik Enstitüsü ve Eyalet Üniversitesi, yerel bir Chipotle restoranında üretilen burritolardan başlayarak teslimat yapmak için Google'ın sahibi Alphabet, Inc.'in bir birimi olan Project Wing ile bir teste başladı. Ardından Aralık 2016'da Amazon ilk Prime Air paketini İngiltere'nin Cambridge kentinde teslim etti. 2017 yılının Mart ayında, Kaliforniya'da bir Prime Air uçağı teslimatını başarı ile gerçekleştirmiştir.
Drone eğitimi tüm dünya da profesyonelleşmektedir; Uzun süredir havacılık endüstrisi için bir eğitim alanı olan Embry-Riddle Havacılık Üniversitesi, artık insansız sistem uygulamalarında Bilim Lisansı ve insansız hava sistemlerinde lisans derecesi sunmaktadır.


Dronelar Nasıl Çalışır?

Dronelar, eğlence, fotoğrafçılık, ticari ve askeri gibi çeşitli amaçlara hizmet ederken, iki temel işlevi uçuş ve navigasyondur.
Dronu uçurmak için pil, motor, motor sürücü esc ve pervane'ye ihtiyaç vardır. Bir dronun gövdesi, ağırlığı azaltmak ve uçuş sırasındaki manevra kabiliyetini arttırmak için tipik olarak hafif, kompozit malzemelerden yapılır.
Drone'lar, bir yönlendirici tarafından uzaktan başlatılması, yönlendirilmesi ve indirilmesi için kumandaya ihtiyaç duyarlar. Kontrolörler, Wi-Fi dahil olmak üzere radyo dalgalarını kullanarak drone ile iletişim kurar.


Drone Teknolojisi, Drone Özellikleri ve Drone Bileşenleri

Elektronik Hız Kontrolörleri (ESC), motorun hızını ve yönünü kontrol eden elektronik bir devredir.
Uçuş kontrolörü
GPS modülü
Li-Po pil
Anten
Alıcı
Drone Kamerası
Ultrasonik sensörler ve çarpışma önleyici sensörler dahil sensör çeşitleri
Hızı ölçen ivmeölçer
Yüksekliği ölçen altimetre
Drone özellikleri hakkındaki herhangi bir tartışma, eğlence, fotoğrafçılık, ticari ve askeri kullanımlar dahil olmak üzere dronun tipine ve kullanım durumuna göre değişkenlik göstermektedir. 


Drone Bileşen Özellikleri Nelere Dikkat Edilmeli?

Kamera tipi, video çözünürlüğü, megapiksel ve medya depolama formatı
Drone'nun havada ne kadar süre kalacağı gibi maksimum uçuş süresi
İniş ve iniş dahil maksimum hızlar
Vurgulu doğruluk
Engel duyusal aralığı
Uçağı sabit bir rakımda tutan rakım tutuşu
Canlı video yayını
Uçuş günlükleri
GPS gibi navigasyon sistemleri tipik olarak bir dronun burnuna yerleştirilir. Bir insansız hava aracı üzerindeki GPS, kontrol ünitesi ile tam yerini bildirir. Varsa, tümleşik bir altimetre rakım bilgilerini iletebilir. Altimetre ayrıca, kontrolör tarafından kumanda edilirse dronun belirli bir yükseklikte kalmasına yardımcı olur.
Dronlar, diğerleri arasında mesafe sensörleri (ultrasonik, lazer, lidar ), uçuş süresi sensörleri, kimyasal sensörler ve dengeleme ve yönlendirme sensörleri gibi bir dizi sensörle donatılabilir. Görsel sensörler, standart görsel kırmızı, yeşil ve mavi dalga boylarını toplayan RGB sensörleri ve kızılötesi ve ultraviyole gibi görünür ve görünür olmayan dalga boylarını toplayan çoklu gözlem sensörleri ile hareketsiz veya video verileri sunar. Akselerometreler, jiroskoplar, manyetometreler, barometreler ve GPS de yaygın drone özellikleridir.
Örneğin, termal sensörler, hayvan izleme veya ısı imza tespiti gibi gözetim veya güvenlik uygulamalarına entegre olabilir. Hiperspektral sensörler mineralleri ve bitki örtüsünü belirlemeye yardımcı olabilir ve mahsul sağlığı, su kalitesi ve yüzey kompozisyonunda kullanım için idealdir.
Bazı dronlar engel algılama ve çarpışma önleme sensörleri kullanıyor. Başlangıçta, sensörler ön alanda ki nesneleri algılayacak şekilde tasarlandı. Bazı insansız hava araçları artık altı yönün her birinde engel tespiti sağlıyor: ön, arka, alt, üst ve yanlar.
İniş amacıyla dronlar, aşağıya bakan kameralara ve ultrasonik sensörlere sahip görsel konumlandırma sistemleri kullanıyor. Ultrasonik sensörler uçağın yere ne kadar yakın olduğunu belirler.


Motor Çeşitlerine Göre Drone'lar

Drone platformları iki ana tipe sahiptir: tek rotorlu veya çok rotorlu (rotorlar, dörtgenler, altıgenler ve oktokotlar gibi) veya rotor içermeyen hibrid VTOL (dikey kalkış ve iniş) dronları içeren sabit kanatlı rotor pist gerektiriyor.
Dronlar kişisel / hobi veya ticari / işletme olarak sınıflandırılabilir.


Hobi Drone Çeşitleri

Artık birçok kişisel dron tüketici kullanımı için, HD video veya fotoğraf makinesi özellikleri sunarak kolayca uçurulabiliyor. Bu dronlar genellikle bir kilodan 10 kiloya kadar ağırlık kaldırabilen drone çeşitleridir.
Ticari ortamlarda kullanım için daha güçlü, daha yetenekli dronlar da mevcuttur. Örneğin, bir Boeing şirketi olan Insitu, 10 feet kanat açıklığına sahip ve 35 kilo ağırlığındaki ScanEagle'ı üretti. Şirket ayrıca 16 ayak ve kanatlı 80 kiloluk bir uçak olan Integrator'u da inşa etmiştir.
 

Ticari ve Kurumsal Drone Uygulamaları

Askeri dronların kullanımı son on yılda muazzam bir artış gösterdi. Gözetim ve teslimat uygulamalarının ötesinde, İHA'lar uçak gazeteciliği , arama kurtarma, afet müdahalesi, varlık koruma, vahşi yaşamı izleme, yangınla mücadele, haberleşme rölesi, sağlık ve tarım alanlarında kullanılmaktadır.
Drone ve nesnelerin interneti ( IoT ) teknolojisinin entegrasyonu sayısız kurumsal ticari alanın da başlangıcını sağladı. Yerinde IoT sensör ağlarıyla çalışan iha'lar, tarım şirketlerinin arazi ve bitkileri izlemesine yardımcı olabilmektedir. Enerji şirketleri, enerji hatları ve operasyonel ekipmanı araştırıyor; ve sigorta şirketleri talep ve poliçelerin özelliklerini izlemektedir.
Teksas, Austin’de yapılan bir deney de, dronların IoT kullanarak potansiyel olarak nasıl “noktaları birleştirebileceğini” gösterdi. Bir güvenlik teknolojisi şirketi, şehrin yerleşim bölgelerinde ve iş alanlarında IoT ağları ile Zigbee işaretçileri kullanarak bir insansız hava aracı kümesi meydana getirdi. Dronelar ile bir bölgenin yapay zeka kullanılarak nasıl korunabileceğini göstermiş oldu.
Diğer drone uygulamaları ve işlevleri örnekleri:
Dronlar, mahsullerin yüksekliğini ölçerek ve kaydederek çiftçilere yardımcı olabilir. Ürünü bir lazerle aydınlatan ve geri yansımayı ölçerek mesafeyi hesaplayan Lidar adında bir uzaktan algılama teknolojisi kullanılıyor bile.
Biyolojik algılayıcılara sahip insansız hava kalitesi ölçümleri almak ve belirli mikroorganizmaların veya atmosferik elementlerin varlığını kontrol etmek için güvenli olmayan bölgelere dronelar uçabilir.
Orman yangınları sırasında, dronlar etkilenen bölgelerin kapsamını ölçebilir ve yangınların ne kadar hızlı yayıldığını belirleyebilir. Çekilen görüntüler belirli alanlarda hasarın detaylarını iletebilir.


Sualtı Drone'u

 Birçok ülke İHA düzenlemeleri oluşturmaktadır. Drone kullanımı popülaritesi büyüdükçe, yasalar sürekli değişiyor. Bir insansız hava aracını ticari olarak veya şahsen kullanmadan önce, bulundukları ülkenin yasalarını kontrol etmek çok önemlidir.


Çin'de, 400 metreden daha yüksek uçan bir dronun Çin Sivil Havacılık İdaresi'nden (CAAC) lisans alması gerekir. 7 kg'dan daha ağır olan insansız hava araçları da bir lisans gerektirir. Ayrıca uçuşa yasak bölgelere bağlı kalınmalıdır.
Birleşik Krallık'ta, Sivil Havacılık İdaresi (CAA), dronların 150m üzerinde uçmasını kısıtlıyor. Ek olarak, yarım kilonun üzerindeki tüm drone çeşitleri  ve taşıdığı ağırlıklar CAA'ya kaydedilmelidir. 
2014 itibariyle, ABD'de yalnızca iki şirketin ticari drone işletmesine izin verildi. 2015 yılında, 60m'nin altındaki bazı ticari kullanımlar için küçük dronların kullanımını düzenleyen geçici bir FAA politikası yayınlandı ve FAA, ticari dronlar için 1.000'den fazla başvuruyu onayladığını ve haftada yaklaşık 50 başvuru onaylamaya devam ettiğini açıkladı. Ertesi yıl, FAA kısıtlamalarını daha da gevşetti ve Küçük İnsansız Hava Aracı olan 3.100 drone'a izni verdi.

 

Uzayda Dronelar

Belki de uzaydaki bir İHA'ya en yakın şey, NASA'nın şimdi emekli olan uzay mekiğinin minyatür bir versiyonuna benzeyen X-37B'dir. Pilotsuz uzay aracı dört gizli uzay görevini tamamladı.


X-37B'nin çalışmalarının çoğu yüksek düzeyde sınıflandırılmıştır. Bununla birlikte, Hava Kuvvetleri dördüncü görev hakkında bazı bilgiler yayınlamıştır. Mayıs 2015’te Space.com’a gönderilen bir e- postada, Hava Kuvvetleri sözcüsü Kaptan Chris Hoyler, X-37B’nin deneysel bir itiş sistemine sahip olacağını ve mühendislerin uzayda çeşitli malzemelerin ne kadar iyi performans gösterdiğini araştırmasına yardımcı olacağını söylemiştir.


2018'de NASA, Mars'a 2020 rover misyonu ile birlikte bir drone (küçük bir helikopter) göndereceğini açıkladı. Drone Mars'ta yaklaşık 30 gün boyunca test edilecek. Drone'un otonom olarak uçması gerekecek, çünkü Dünya'dan giden radyo sinyallerinin uzaktan kumanda edilmesi ve Mars'a ulaşması birkaç dakika sürmektedir.


Her ne kadar teknik olarak insansız hava aracı olarak sınıflandırılmamasına rağmen (Dünya'nın atmosferinin ötesinde çalıştıkları için), Uluslararası Uzay İstasyonunu ziyaret eden uzay araçlarının birçoğunun sadece kargo taşıdığı ve pilotu olmadığı için insansız hava aracı olduğu söylenebilir. 

NASA, 2014 yılında, Orion uzay aracını 5.800 km yükseğe gönderdi. Ve 2019 ya da 2020'de, Nasa Orion uzay aracının ay boyunca gönderileceği ikinci bir test yapmayı planlıyor.

 

Sizde Tüm Drone Çeşitlerine Robocombo ile Profesyonel Teknik Destek, %100 müşteri Memnuniyeti, 16:00'a kadar Stoktan Anında Kapıda Ödemeli Kargo ile Sahip Olabilirsiniz.

 

drone fiyatları


cultureSettings.RegionId: 0 cultureSettings.LanguageCode: TR
Çerez Uyarısı

Alışveriş deneyiminizi iyileştirmek için yasal düzenlemelere uygun çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgiye Gizlilik ve Çerez Politikası
sayfamızdan erişebilirsiniz.